Strona główna

Aloe Vera w kosmetykach do pielęgnacji ciała LR Aloe ViaWykorzystanie Aloe Vera w pielęgnacji ciała i kosmetologii.

Ojczyzną aloesów są sawannowe i pustynne tereny o gorącej porze letniej i niskich opadach deszczu. Te przypominające kaktus rośliny bardzo dogodne warunki znajdują m.in. na wyżynnych terenach Meksyku,  gdzie słońce, wiatr i sporadyczne opady zapewniają im intensywny wzrost i pomagają wytworzyć bardzo wiele wartościowych składników. Przystosowany do skrajnie suchych i gorących terenów pustynnych aloes gromadzi wodę w swoich uzbrojonych w kolce liściach. Znajdujący się w nich miąższ stanowi jedyną jadalną część tej rośliny. Zawiera 4% suchej masy, w której stwierdzono - oprócz podstawowych składników pokarmowych - około 270 substancji biologicznie aktywnych.
 
Sok z liści aloesu jest źródłem naturalnych związków o działaniu ochronnym przeciwko problemom zapalnym na skórze
(beta-sitosterol, kwas salicylowy, kampesterol, bradykinaza), antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym (fenole, kwas cynamonowy, chryzofanowy, lupeol i związki siarkowe). Kwas salicylowy, lupeol i mleczan magnezowy wykazują dodatkowo działanie kojące, a związki antrachinowe (np. aloemodyna) - silne właściwości dezynfekujące. Składniki te sprawiają, że regularne stosowanie soku aloesowego wspomaga łagodzenie stanów zapalnych skóry, pomaga w regeneracji skóry i odbudowie tkanek.

Pozytywne oddziaływanie preparatów kosmetycznych z liści aloesu na skórę jest również związane  z obecnością w nich glikoprotein i polisacharydów. Związki polisacharydowe wspomagają podstawowe funkcje bariery ochronnej skóry. W reakcjach odpornościowych skóry biorą udział komórki immunologiczne kompetentne: komórki Langerhansa i makrofagi. Aktywacja tych komórek przez polisacharydy inicjuje procesy immunologiczne i wyzwala mechanizmy naprawcze w przypadku skóry uszkodzonej. Produkują one cytokiny zawierające szereg substancji wspomagających procesy naprawcze w skórze, zapobiegając jednocześnie zainfekowaniu uszkodzonej skóry. Polisacharydy w tym mechanizmie aktywują również czynnik wzrostu komórek naskórka, stymulując formowanie włókien kolagenowych i w konsekwencji przyspieszający gojenie ran czy uszkodzeń skóry. Działanie osłaniające i i ochronne polisacharydów na skórę wspomagają glikoproteiny.

Polisacharydy ułatwiając wiązanie wody w skórze , zapobiegają również jej przesuszeniu.

Działanie polisacharydów jako czynników naprawczych i wyzwalających reakcje immunologiczne inicjujące procesy ochronne i regenerujące, tłumaczy wprowadzenie ich do receptury różnego rodzaju preparatów (maści, kremy) wykazujących działanie ochronne przed procesami  zapalnymi na skórze oraz wspomagające reakcje regeneracyjne naskórka, w tym również w przypadku zmian spowodowanych niedoskonałościami, bliznami czy ranami.

Zespół związków obecnych w żelu aloesowym daje możliwość jego zastosowania wspomagająco w pielęgnacji skóry,  poprawiając jej wygląd, w tym również po oparzeniach i odmrożeniach.

Nic zatem dziwnego, że w medycynie ludowej zaleca się wykorzystywanie tej rośliny do łagodzenia podrażnień skóry oraz ugryzień i użądleń owadów.  W tym celu zrywano liść tej rośliny i rozsmarowywano gęsty sok na zranionej skórze. Obecnie jest on również wykorzystywany jako składnik preparatów dermatologicznych, takich jak maści, żele czy balsamy, ponieważ korzystnie wpływają na regenerację skóry, w tym po oparzeniach, ranach czy zmianach skórnych. Preparaty kosmetyczne z aloesem wykazują działanie wspomagające pielęgnację skóry trądzikowej, z łuszczycą, żylakami lub odleżynami. Przyczynia się do redukcji przebarwień, wyprysków skórnych oraz do wygładzania blizn. Sok z aloesu wspomaga procesy regeneracyjne skóry, w tym zmniejszając widoczność śladów po ranach lub innych niedoskonałości. Wykazuje właściwości ochronne przeciwko świądowi, pomocny przy egzemach.

Aloes jest składnikiem kremów, toników, maseczek, dezodorantów, szamponów, balsamów. Wnika głęboko w skórę wraz z innymi substancjami czynnymi, zawartymi w środkach kosmetycznych. Regeneruje i ujędrnia skórę. Aloes wykorzystywany jest jako składnik preparatów kosmetycznych przeznaczonych do skóry wrażliwej i trądzikowej.  Aloes zawarty w szamponie doskonale nadaje się do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów. Nawilża, uelastycznia i wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu a także likwiduje łupież. Wyciąg z tej rośliny sprawdza się także jako naturalny antybakteryjny dezodorant. Przyczynia się także do wzmocnienia włosów i paznokci. Aloes wygładza i ujędrnia skórę, regeneruję ją, utrzymuje wilgotność, działa łagodząco. Pobudza regenerację naskórka i ziarnowanie tkanki łącznej właściwej. Stosuje się go w pielęgnacji zarówno cery suchej, dojrzałej jak i trądzikowej. Nawilża skórę, wnikając w głębsze warstwy.

Złożony skład żelu aloesowego oraz szerokie spektrum działania jego składników powoduje, że surowiec ten był i jest nadal przedmiotem wielu badań. Wiele mechanizmów działania składników miąższu aloesowego znalazło już potwierdzenie w farmakologicznych i klinicznych wynikach badań. Stąd szerokie zastosowanie i stale rosnące znaczenie żelu aloesowego i jego preparatów we wspomaganiu problemów skórnych.

LR Aloe Via - specjalna seria kosmetyków na bazie aloesu do pielęgnacji cery i całego ciała.